Co to jest i jakie są korzyści z wprowadzenia DVB-T ?

DVB-T to standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej z nadajników naziemnych. W Polsce do 2013 roku zastąpi całkowicie telewizję analogową czyli taką jaką możemy odbierać teraz za pomocą zwykłej anteny i telewizora.

Dzięki przejściu na sygnał cyfrowy nadajniki telewizyjne będą mogły przesyłać znacznie większą ilość kanałów o zdecydowanie lepszej jakości obrazu i dźwięku. Pojawią się też dodatkowe funkcje znane już użytkownikom telewizji satelitarnej takie jak EPG, PVR czy VoD.


Jakie programy telewizyjne będzie można odbierać ?

Obecnie rozpoczął się etap przejściowy cyfryzacji telewizji. Równocześnie z nadawaniem telewizji analogowej uruchamiane są multipleksy cyfrowe.


W przyszłości będą uruchamiane kolejne multipleksy - niektóre mogą być bezpłatne, za inne nadawcy będą mogli pobierać dodatkowe opłaty. Docelowo na obszarze całej Polski z nadajników DVB-T będzie można odbierać nawet 30 kanałów telewizyjnych.

Obecnie wszystkie kanały DVB-T są bezpłatne.


Jaki odbiornik należy posiadać aby odebrać DVB-T?

Aby odbierać cyfrową telewizję naziemną DVB-T można posiadać:

- telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T
- tuner telewizyjny z dekoderem DVB-T (dekoder STB)
- karta telewizyjna z możliwością odbioru DVB-T.

Uwaga!
W Polsce obowiązuje standard kodowania MPEG4 (h.264). Tylko sprzęt wyposażony w tuner umożliwiający dekodowanie MPEG4, będzie w stanie odbierać DVB-T.