Ustawienie anteny satelitarnej dla jednych temat znany, dla innych może nowość z którą mają się zamiar zmierzyć w najbliższych dniach ;). Należy jednak pamiętać, że regulacja anteny na tzw. "dekoder" czyli podziałkę jakości dekodera, która do końca sama nie wie co pokazuje, jest dla szczęściarzy i jej ustawienie graniczy z cudem. Niektórzy powiedzą teraz co on wypisuje jak przecież tyle anten w życiu ustawiłem i działały ? Tak, może i działały przy ładnej bezchmurnej pogodzie, pytanie co się działo z obrazem, a dokładniej co się działo z kanałami HD podczas opadów deszczu ?

Prawidłowe ustawienie anteny powinno odbywać się przy wykorzystaniu profesjonalnego miernika (SatFinder nie jest miernikiem:) ). Co to znaczy, że jest on profesjonalny ? pokazuje przynajmniej takie parametry jak BER, SNR oraz MER, które wchodzą w skład szeroko rozumianej dekoderowej "jakości". Ustawiając na "dekoder" nie widzimy tych wartości.


Jeśli ktoś czyta ten tekst z nadzieją, że napiszę jak ustawić antenę poprawnie to muszę go zmartwić. Antenę ustawiamy tylko przy wykorzystaniu sprzętu do tego przeznaczonego. Dekoder nie wchodzi w skład urządzeń pomiarowych.

Jeśli przyjedzie do was "fachowiec", a raczej dwóch (przeważnie jeżdżą w parach, jeden przy telewizorze, a drugi przy antenie) to nie liczcie na profesjonalizm.